předstih u bezkontaktu

Pochlubte se svými zlepšováky. Nebo zde hledejte inspiraci.
Pravidla fóra
Pochlubte se svými úpravami, vychytávkami, doplňky. Diskutujte o úpravách, nad jejichž provedením si lámete hlavu.
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Davy »

Me prijde jednodussi tohle nechat a dat tam svuj procesor s vlastni mapou predstihu. Na to staci mikropajka a pocitac :)
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Jirka veteran
Příspěvky: 97
Registrován: 22 úno 2014, 13:58
Bydliště: Sobčice
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Jirka veteran »

Ano Davy, tak je to asi nejjednodušší, ale každý a ani já nemám Tvoje vědomosti, schopnosti a možnosti. takže to každý řeší podle sebe. Byl by to pro tebe problém navrhnout to a uvést v život? spousta lidí by to asi ocenila.
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Davy »

Problem je cas, manzelka je v osmym mesici :) Ale vcera jsme to probirali s Lukasem, uvidime, mozna ...
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Uživatelský avatar
Jirka-MT9
Příspěvky: 871
Registrován: 08 úno 2011, 02:07
Bydliště: Janovice nad Úhlavou

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Jirka-MT9 »

Tak jsem v "motobibli" našel graf předstihu originálního kladívkového zapalování. Je to vztažené k otáčkám vačkového hřídele, tudíž polovička otáček motoru. Graf odpovídá zhruba tomu, co naměřil Michal na originálním ruském zapalování z Irbitu, ale bohužel tomu co naměřil Davy na novém zapalování z Ukrajiny je to poměrně dost vzdálené :( .
Přílohy
Predstih.PDF
(170.26 KiB) Staženo 310 x
krovak.xixao
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2015, 12:28

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od krovak.xixao »

Zdravím všechny příznivce ruských strojů. Tak mi to nedalo a podíval jsem se dneska do toho mikroprocesorového zažigania. Začal jsem hledáním datasheetu toho většího brouka (ruského) . Kupodivu se zadařilo a po cca 2 hodinách konverzace se strýčkem googlem jsem vylovil datasheet (http://www.promelec.ru/pdf/1055hp2.pdf).
Světe div se, ti rusáci nebyli zas tak blbí a dali tam nějakej ruskej driver přímo na zapalko s darlingtonem (pokud jsem tedy správně pochopil a nepoplet si bukvy). Tenhle brouček má dokonce i vývod na otáčkoměr. A kupodivu pin 5 tohohle broučka (popsaný jako Вход сигнала с датчика Холла) je přiveden na pin 7 menšího broučka.
Samozřejmě, že mi to nedalo a chtěl jsem zjistit co je ten menší zač. Nejprve to vypadalo, že soudruzi v rusku chtěli dělat "copyright" a že označení mikrokontroleru svědomitě přebrousili. Naštěstí to dělňasové ve fabrice taky ochcali a zjevně místo ubrušování zvolili hrábnutí na nezatuhlý lak, takže to budilo dojem, že je to přebroušené. Nu tak jsem to nehtíkem krásně oškrábal a začla se líhnout písmenka. Světe div se, je tam PIC12F617E (http://www.microchip.com/wwwproducts/en/PIC12F617).
Jediné co mi nejde do hlavy je proč soudruzi pinem ICSPDAT (seriová data pro programování) řídí toho většího brouka a nemají tam samozřejmě žádnou kontaktní plošku. Je to škoda, už to vypadalo tak pěkně. Uvidíme co se s tím bude ještě nechat dělat, třeba to nějak pujde naprogramovat i bez vypájení. :-)
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Davy »

Pekne :) Ten lak jsem oskrabal taky, taky nehtem. Ale napis nebyl. Ten vetsi je i v tom co nema zmenu predstihu.
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Davy »

Děláme s Lukášem zapalování, takový trošku košatý. Bude mít RS232, dva vstupy pro přepínání křivky předstihu, výstup s otevřenym kolektorem pro otáčkoměr, dva vstupy pro pro potenciometrický MAP snímače. Výstup je jednoduchej s Darlingtonem bez řízení proudu cívkou, počítám s původní cívkou pro kladívkový zapalko. Koncovej stupeň je vyzkoušenej, používal ho muj kamarád v Jawce, najel s tim prej pár tisíc km. V příloze je schéma. Budem zadávat výrobu desky. Vychází to poměrně velký, asi 10 x 8 cm, protože je to navržený klasicky bez SMD, aby se to dobře pájelo. Místa je na Dněprovi dost. Chtěl by se někdo v týhle fázi přidat, tzn. že bysme těch desek udělali víc? Lukáš je děsně aktivní, chystá se napsat sám firmware i software a pak by se to asi dalo k dispozici ve stylu open source.
Případně prosím kritizujte, zatim se eště daj dělat změny.
Přílohy
zapalovani_dnepr_schema.pdf
(18.88 KiB) Staženo 320 x
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Uživatelský avatar
jarda_na
Příspěvky: 201
Registrován: 22 říj 2013, 18:42
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od jarda_na »

Davy píše:Děláme s Lukášem zapalování, takový trošku košatý. Bude mít RS232, dva vstupy pro přepínání křivky předstihu, výstup s otevřenym kolektorem pro otáčkoměr, dva vstupy pro pro potenciometrický MAP snímače. Výstup je jednoduchej s Darlingtonem bez řízení proudu cívkou, počítám s původní cívkou pro kladívkový zapalko. Koncovej stupeň je vyzkoušenej, používal ho muj kamarád v Jawce, najel s tim prej pár tisíc km. V příloze je schéma. Budem zadávat výrobu desky. Vychází to poměrně velký, asi 10 x 8 cm, protože je to navržený klasicky bez SMD, aby se to dobře pájelo. Místa je na Dněprovi dost. Chtěl by se někdo v týhle fázi přidat, tzn. že bysme těch desek udělali víc? Lukáš je děsně aktivní, chystá se napsat sám firmware i software a pak by se to asi dalo k dispozici ve stylu open source.
Případně prosím kritizujte, zatim se eště daj dělat změny.
Zdravím, kdysi když jsem tady viděl to zapalování, tak se mi to líbilo - kompaktní. K tomu funkční malá dvojcívka fiat punto atd.
Odezva tenkrát na křivku předstihu nebyla :-(, možná by se dalo co zlepšovat - tak čekám jak to dopadne , fandím Vám,... Jarda
Uživatelský avatar
Jirka-MT9
Příspěvky: 871
Registrován: 08 úno 2011, 02:07
Bydliště: Janovice nad Úhlavou

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Jirka-MT9 »

Jak moc složitější by to bylo s řízením sycení cívky? Možná by to bylo užitečné, když už děláte něco tak sofistikovaného. Držím palce.
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Davy »

Jirko, o moc slozitejsi by to nebylo co se tyce schematu, nebo desky. Ale nic o ty problematice poradne nevim. Musel bych si to nejdriv nastudovat. A obavam se ze by neslo preskocit ve vyvoji fazi funkcniho vzoru na kterym by se to finalne odladilo a pak teprv prototyp. Takze spousta casu.
Este doplnim - omezeni syceni civky, tzn. aby skrz ni neprotejkal plnej proud zbytecne dlouhou dobu, se da udelat softwarove, kdyz vis kolik casu potrebuje z nuly do maxima. Ja jsem mel na mysli rizeni proudu civkou. Ma to treba urali zapalovani, Michal sem kdysi daval schema.
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Michal »

Ta regulace proudu je udělaná měřícím odporem pod emitorem. Napětí od něj se zapojí do báze menšího tranzistoru, co tahá k zemi napětí báze hlavního tranzistoru. Proud je nastaven velikostí toho odporu. Rozhodně to není nic komplikovaného, co by bylo potřeba nějak ladit.
Výhoda je (při použití patřičné cívky) že to sytí cívku stejným proudem bez ohledu na napětí. To je kromě případu vybité baterky významné zejména u strojů s elektrickým startérem. Pochopitelně při použití cívky s plným vnitřním odporem to zbytečně ubírá dalšího půl voltu.
Mimochodem ani zapalování s neregulovaným proudem nemá zanedbatelný napěťový úbytek. Hlavní tranzistor se typicky nespíná až do saturace, protože z takového stavu by se vypínal pomalu kvůli velkému nahromadění náboje v PN přechodu. Pomalejší strmost napěťového impulzu pak snižuje pravděpodobnost zápalu jiskry.
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Davy »

No, Michale, mozna pro tebe. Ja kdyz neco takovyho navrhnu, tak pak vetsinou proskrabuju plosnak, pridavam dalsi soucastky atp.. Teoreticky je to jednoduchy, ale prakticky know-how chybi. Jak to nejde doladit softwarove, tak jsem v prdeli :) Stacilo kdyz jsme pred mnoha a mnoha lety s Edou testovali tenhle jednoduchej koncovej stupen. Tusim ze se mu tenkrat podarilo odpalit i notas z kteryho to budil :)
Mimochodem, co se tejce rychlosti zmeny proudu, tak kladivko taky neni zadnej lumen. Na tom se zas vytahuje oblouk. Odborna literatura pravi ze odlehcenim kladivka pomoci tranzistoru jiskra zesili. (Ale zas se svini kladivko, protoze se neopaluje)
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Davy »

Tady je schéma koncovýho stupně Uralího zapalování, co kdysi obkreslil Michal. Někde to tu už je, ale nepodařilo se mi to najít. Je blbý to sem dávat znova, ale je to malý, tak to snad nebude problém.
Jirko, ta regulace proudu jsou součástky T5, R9, R10 a R12.
Přílohy
schema.pdf
(6.34 KiB) Staženo 270 x
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
krovak.xixao
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2015, 12:28

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od krovak.xixao »

krovak.xixao píše:Zdravím všechny příznivce ruských strojů. Tak mi to nedalo a podíval jsem se dneska do toho mikroprocesorového zažigania. Začal jsem hledáním datasheetu toho většího brouka (ruského) . Kupodivu se zadařilo a po cca 2 hodinách konverzace se strýčkem googlem jsem vylovil datasheet (http://www.promelec.ru/pdf/1055hp2.pdf).
Světe div se, ti rusáci nebyli zas tak blbí a dali tam nějakej ruskej driver přímo na zapalko s darlingtonem (pokud jsem tedy správně pochopil a nepoplet si bukvy). Tenhle brouček má dokonce i vývod na otáčkoměr. A kupodivu pin 5 tohohle broučka (popsaný jako Вход сигнала с датчика Холла) je přiveden na pin 7 menšího broučka.
Samozřejmě, že mi to nedalo a chtěl jsem zjistit co je ten menší zač. Nejprve to vypadalo, že soudruzi v rusku chtěli dělat "copyright" a že označení mikrokontroleru svědomitě přebrousili. Naštěstí to dělňasové ve fabrice taky ochcali a zjevně místo ubrušování zvolili hrábnutí na nezatuhlý lak, takže to budilo dojem, že je to přebroušené. Nu tak jsem to nehtíkem krásně oškrábal a začla se líhnout písmenka. Světe div se, je tam PIC12F617E (http://www.microchip.com/wwwproducts/en/PIC12F617).
Jediné co mi nejde do hlavy je proč soudruzi pinem ICSPDAT (seriová data pro programování) řídí toho většího brouka a nemají tam samozřejmě žádnou kontaktní plošku. Je to škoda, už to vypadalo tak pěkně. Uvidíme co se s tím bude ještě nechat dělat, třeba to nějak pujde naprogramovat i bez vypájení. :-)
Zdravím všechny příznivce ruských strojů. Právě se mi čínským programátorem podařilo zapsat program do toho mikroprocesoru bez vypájení. Zatím pouze blikám ledkou, ale přijdu si jako velký hardwarový hacker. :-)

Nu a teď už zbývá jen naprogramovat to zapalování tak, aby se alespoň přiblížilo něčemu jako je křivka předstihu. :-)
krovak.xixao
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2015, 12:28

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od krovak.xixao »

Zdravím všechny příznivce ruských strojů a dvojnásob ty, kteří mají ruské mikroprocessornoje zažiganie. Právě jsem nahrnul do toho ruského zapalka (1135.3734) muj program s křivkou předstihu podle motobible. Program se mi zatím na stole jevil jako funkční a potvrdil mi to i logický analyzátor. Tak uvidíme co na to o víkendu bude říkat Dněpr. :-)
Odpovědět