předstih u bezkontaktu

Pochlubte se svými zlepšováky. Nebo zde hledejte inspiraci.
Pravidla fóra
Pochlubte se svými úpravami, vychytávkami, doplňky. Diskutujte o úpravách, nad jejichž provedením si lámete hlavu.
krovak.xixao
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2015, 12:28

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od krovak.xixao »

Ahoj Bivoji,
myslím si, že vzhledem k tomu, že je snímač na vačce, nemůže Dněpr nějaké setiny milimetru poznat. Řekl bych, že vůle v ozubených kolech mezi klikovkou a vačkou bude způsobovat větší nepřesnost. :-)
Každopádně krásná práce. ;)

Lukáš Kopáček
Fort
Příspěvky: 168
Registrován: 31 led 2014, 22:23
Bydliště: Písek

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Fort »

Ta naše setinová tolerance hrany okénka vůči poloměru zahnutí konce Dněprácké vačky byla samozřejmě cílená provokace naší milé komunity.

A Lukáši, motor s Tvým programem se chová jako elektromotor. Jako kdybych mu přidával reostatem.

Dovedu si představit, že již v roce 2020 budeš klukům extra programovat nějaké schůdky v průběhu, aby to občas střelilo zpátky nebo škobrtlo jako za starých časů.

Ale ty testy v mínus třinácti - to je výzva!
Uživatelský avatar
jarda_na
Příspěvky: 201
Registrován: 22 říj 2013, 18:42
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od jarda_na »

Fort píše:Ta naše setinová tolerance hrany okénka vůči poloměru zahnutí konce Dněprácké vačky byla samozřejmě cílená provokace naší milé komunity.

A Lukáši, motor s Tvým programem se chová jako elektromotor. Jako kdybych mu přidával reostatem.

Dovedu si představit, že již v roce 2020 budeš klukům extra programovat nějaké schůdky v průběhu, aby to občas střelilo zpátky nebo škobrtlo jako za starých časů.

Ale ty testy v mínus třinácti - to je výzva!
Ahoj, tak abych se orientoval? Co jste upravili?
1. křivku předstihu přeprogramovali
2. vyrobili nový hrníček s jinou štěrbinou - šířku (začátek/konec - vůči horní úvrati, či předstihu?)
Díky za vysvětlení, Jarda
krovak.xixao
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2015, 12:28

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od krovak.xixao »

Ahoj Jardo,
já jsem vytvořil program (několik programů), které regulují předstih. Bivoj vytvořil snímací hrníček, který není z bláta a je mnohem přesnější než originál.
Protože originál má okénko 2x větší než je požadovaný rozsah regulace, mám program pro origo hrníček i pro opravenou variantu. Na opravené variantě se udělalo okénko poloviční a tak, aby korespondovalo s rozsahem regulace.

Lukáš Kopáček
Fort
Příspěvky: 168
Registrován: 31 led 2014, 22:23
Bydliště: Písek

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Fort »

No a pro normální smrtelníky (jako já) jsme hlavně z průměru hrníčku čtyřicet přešli na průměr třicet osm milimetrů, čímž jsme eliminovali škrtání hrníčku o odlitek.
Takže pro toho, kdo si ponechá původní program, je to z hlediska házejících vaček hlavní přínos.
Na základové destičce Hallovky jsem posunul frézičkou střed otáčení, abychom byli pořád na tečně.
Fort
Příspěvky: 168
Registrován: 31 led 2014, 22:23
Bydliště: Písek

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Fort »

Tak takhle vypadají hrníčky po několikaměsíčním testování.
Samozřejmě, kdo má vačku dobitou víc než zdrávo, musí snímač namontovat s vůlí a pojistit Loctitem.
Největší pakárna byla dostat se do středu nastavení otočné destičky, aby byla vůle 10° na každou stranu.
Pro jemnější nastavení. Ten průměr 38mm je znatelná výhoda.
Přílohy
Snímač polohy 38mm.JPG
Naposledy upravil(a) Fort dne 16 srp 2018, 12:53, celkem upraveno 1 x.
Maarty 82
Příspěvky: 57
Registrován: 29 črc 2017, 09:09
Bydliště: Plzeňsko

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Maarty 82 »

Zdarec bude kompletní zápalko od vás možné pořídit? Cca cena . Díky
Fort
Příspěvky: 168
Registrován: 31 led 2014, 22:23
Bydliště: Písek

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Fort »

Ne, to je hlavně projekt Lukáše s Jirkou, začněte tím, že se pokusíte, co nejvýhodněji sehnat nejnovější verzi 1135.3734. Na obrázku.
Já jsem jen vyřešil výrobní geometrii, aby vše běhalo.
Mohu poradit s montáží a nastavením.
Já mám pro normální program zapalování z 9.2017
Laděný program je duševní vlastnictví Lukáše.
Naposledy upravil(a) Fort dne 16 srp 2018, 12:55, celkem upraveno 1 x.
Fort
Příspěvky: 168
Registrován: 31 led 2014, 22:23
Bydliště: Písek

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Fort »

V projektu precizního 38mm hrníčku na házející vačky sovětských motocyklů došlo k progresu:
Protože, ne každý soudruh má stejně úhlově osazenou vačku, vyvinuli jsme hrníček s vnitřním kroužkem, který lze při prvním osazení na motocykl naprosto přesně nastavit vůči okénkům pro snímač. Po základním nastavení se najede na nulu a máme k dispozici plný rozsah jemného nastavení předstihu do plusu i do mínusu. Soudruzi se závodními stroji, experimentující s jiným palivem, mohou couvnout přes středovou nulu do mínusu a tím mají k dispozici další dvojnásobný rozsah pro případný větší předstih.
Po dotažení vůle kroužku zmizí a vše funguje jako originál díl. Vnitřní kroužek má háčkové uložení a v praxi ho lze na osazení vačky jemně naklepnout předem a také při případné demontáži zapalování lze hrníček demontovat separátně - tedy bez rizika geometrické změny jeho stěny.
Naposledy upravil(a) Fort dne 16 srp 2018, 12:51, celkem upraveno 1 x.
Fort
Příspěvky: 168
Registrován: 31 led 2014, 22:23
Bydliště: Písek

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Fort »

Tak jsme odladili nějaké prototypy rotoru "Uktus" pro Ural 750 z jednoho kusu materiálu - nyní by to chtělo nabourat program, aby se mohlo začít experimentovat s okénky:-)
Naposledy upravil(a) Fort dne 16 srp 2018, 12:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka-MT9
Příspěvky: 871
Registrován: 08 úno 2011, 02:07
Bydliště: Janovice nad Úhlavou

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Jirka-MT9 »

Hezká práce :)
Spo.On
Příspěvky: 45
Registrován: 24 črc 2015, 17:07

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Spo.On »

Zdravím, jak na ten hrnek koukám, myslím že by šel krásně vytisknout na 3D tiskárně. Přesnost si myslím že by mohla být dostačující. Byl bych ochotný nějaký prototyp z použitelného materiálu PETG vytisknout a poslat zpět na otestování. Výsledná cena by nemusela být tak hrozivá, jako v případě kovové verze.
Dněpr MT10-36
krovak.xixao
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2015, 12:28

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od krovak.xixao »

Ahoj Spoone,
souhlasím, navíc by se ten hrníček stejně nechal doladit pilníkem napřesno. Má to jeden malý háček - teplotní odolnost většiny tisknutelných plastů není nijak velká, feromagnetických filamentů taky není mnoho a ještě když si k tomu přimyslíme, že by to mělo být pokud možno oleji odolné tak to pro ty plasty moc pozitivně nevypadá. Pokud víš o plastu, který je tisknutelný a vyhoví všem výše uvedeným podmínkám, rád se poučím. :-)

Lukáš Kopáček
Spo.On
Příspěvky: 45
Registrován: 24 črc 2015, 17:07

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Spo.On »

S teplotou si myslím zas takový problém nebude, samozřejmě že základní typ plastu PLA není odolný a při 50ti stupních měkne... ale PET-G, ABS vydrží teploty kolem 100°C a s odolností proti olejům taky problém nebude. Jediná vada na kráse kterou jsem si neuvědomil je hallův snímač, nevím proč jsem měl vryté do paměti že se jedná o optický. :-D Pravda že feromagnetických filamentů na trhu moc není, a co hůř vetšinou se jedná o PLA, což je pro náš účel naprosto nevhodné.
Dněpr MT10-36
Fort
Příspěvky: 168
Registrován: 31 led 2014, 22:23
Bydliště: Písek

Re: předstih u bezkontaktu

Nový příspěvek od Fort »

Tak máme na snímačích polohy hezkou zlatou povrchovku.
Napadlo mne, když vidím jakou další vůli má otáčivá základová destička hallovky, že tato bude mít vliv na rozdíl okamžiku zapálení pro pravý a levý válec – podobně jako ohnutá vačka.
Tak bych na podzim asi nechal vyrobit destičku s minimální vůlí a třeba se dvěma čepy, aby se destička dala, přes její větší tření, ještě nastavit.

Samozřejmě, že nesmíme být tak morbidní, že budeme počítat i s nepřesností odlitku, ve kterém se destička pootáčí.
Naposledy upravil(a) Fort dne 16 srp 2018, 12:51, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět