K-750 dobijeni

Řešíte problém? Jak na to?
Pravidla fóra
Technické záležitosti Dněprů, Uralů, Káček a eMek.
lenoch
Příspěvky: 81
Registrován: 14 kvě 2017, 18:38
Bydliště: Kosmonosy

K-750 dobijeni

Nový příspěvek od lenoch »

Ahoj, vcera jsem jel a asi po ca 35km mi prestalo dobijet. Zastavil jsem, zkoukl draty, vse OK a jel dal. Kupodivu pri vyssich otackach (ca pri 65km/h na 4-ku) to fungovalo, do pribrzdeni na ca 50km/h se to rozsvitilo, ale po zrychleni zpet na 65-75 km/h to nezhaslo. Opet jsem zastavil, nechal bezet par vterin na volnobeh, rozjel a zase stejny scenar - vyssi otacky a dobijelo to, nez jsem musel zpomalit a prestalo. No a na 60km uz to nedobijelo vubec.
Stav techniky - dynamo dlouhe G414, kostreno na minus, rele AEV (elektronicke), kabelaz v zime nova, baterka loni nova.

Ma nekdo prosim podobnou zkusenost a poradi kde to hledat, nez to bezhlave rozebirat a zkouset kraviny (mozne i nemozne).

Dikes!
Naposledy upravil(a) lenoch dne 29 kvě 2018, 22:01, celkem upraveno 1 x.
Martin_

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od Martin_ »

Ahoj, doporučil bych ti vyndat dynamo a zkontrolovat :), může být plný oleje a nebo i uhlíky můžou být na kaši.
Alda
Příspěvky: 28
Registrován: 29 bře 2013, 13:05
Bydliště: střed Česka

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od Alda »

Tak přesně tohle jsem řešil minulý týden , taky na Káčku.... dynamo v pr..li, ještě , že jsem měl náhradní a to nefunkční zrepasuji. Budeš to mít asi dynamem.
Uživatelský avatar
jarda_na
Příspěvky: 201
Registrován: 22 říj 2013, 18:42
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od jarda_na »

To se to radilo :-))))
před namontováním vždy zkusit jako motor bez regulace! Potom, složit, připojit relé - točit vrtačkou.
90% vadný rotor !!!
Martin_

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od Martin_ »

Hele kluci, zeptám se taky neřešil někdo hučení dynama ?? kompletně zrepasovaný vše ok ale jakmile ho namontuji, tak mi začne hučet když mu udělám větší vůli na rozvodech tak se hučení snižuje. je to normální u Káček ?
lenoch
Příspěvky: 81
Registrován: 14 kvě 2017, 18:38
Bydliště: Kosmonosy

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od lenoch »

Diky moc za rady, moc jste me nepotesili. Kuchnu teda dynamo a uvidim. Je ale pravda ze jak jsem to v roce 2014 koupil v Rusku, tak jsem na mej nesahnul.
Dam vedet pak pro ostatni, az rozeberu, co s tim bylo.
host
Příspěvky: 307
Registrován: 01 bře 2011, 08:51
Bydliště: Pardubice

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od host »

Martin_ píše:Hele kluci, zeptám se taky neřešil někdo hučení dynama ??
Ten hučivý zvuk vydávají právě ta ozubená kola. Na dynamu, pokud je v pořádku, nemá v podstatě co takhle intenzivně hučet. U toho záběru kol je pro správný a tichý chod nutný jejich dobrý stav zubů, přiměřená vůle v ozubení (lépe kontrolovat při sejmutém předním víku, aspoň napoprvé - a udělat si nenápadné značky) a taky poloha excentricity dynama vůči velkému kolu. Pastorek dynama nesmí být excentricitou proti směru otáčení velkého kola, ale naopak po směru. Aby pastorek nebyl za chodu vtahován do záběru směrem k menší vůli, ale naopak.
Někdy se ta dvě kola sejdou tak, že prostě víc nebo míň, ale hučí....
Dněpr MT12
Honda CM400T
Honda XBR 500
ČZ 175/1938
JČZ 150
...a další stvůry
Martin_

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od Martin_ »

host píše:
Martin_ píše:Hele kluci, zeptám se taky neřešil někdo hučení dynama ??
Ten hučivý zvuk vydávají právě ta ozubená kola. Na dynamu, pokud je v pořádku, nemá v podstatě co takhle intenzivně hučet. U toho záběru kol je pro správný a tichý chod nutný jejich dobrý stav zubů, přiměřená vůle v ozubení (lépe kontrolovat při sejmutém předním víku, aspoň napoprvé - a udělat si nenápadné značky) a taky poloha excentricity dynama vůči velkému kolu. Pastorek dynama nesmí být excentricitou proti směru otáčení velkého kola, ale naopak po směru. Aby pastorek nebyl za chodu vtahován do záběru směrem k menší vůli, ale naopak.
Někdy se ta dvě kola sejdou tak, že prostě víc nebo míň, ale hučí....

Právě že ozubená kola jsou kompletně nová, zkusím ještě dát druhé nové kolo co mám na dynamo
Tokarev
Příspěvky: 50
Registrován: 13 srp 2017, 13:17
Bydliště: Mělnik

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od Tokarev »

Mám stejný problém s dobijenim... Dynamo po repasi teda kromě rotoru ten zůstal starý,a ve sveraku funguje dobře ,takže vyrábí, relatko ave, natocim dobiji prudce přidám plyn a ve vysokých otáčkách se rosviti kontrolka a už zůstane pořád svítit a nedobiji.. nevím co tím
pete
Příspěvky: 66
Registrován: 17 led 2013, 12:51

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od pete »

for Tokarev:
Asi bych v první řadě zkusil dynamo na motorce, odpoj oba dráty dynama, nastartuj a změř kolik bude dávat. Při přidání plynu myslím, že dává až 18V (pokud máš 6V soustavu). Pokud ano, problém v něm asi nebude, ale pro jistotu bych se ještě podíval na uhlíky a pružiny, které je drží. Další krok: (jestliže je dynamo OK) začal bych kontrolovat dráty od dynama, natáhni nové dráty do spínačky (původní nech zatím odpojené), no a takhle pokračuj drát po drátě až najdeš problém. Musíš prostě hledat systematicky, odpojit všechny dráty na spínačce, kromě těch, které jsou nutné k nastartovaní a poté to vždy proměřit. Potom zapojíš další drát a znovu proměříš atd. atd. Vím co to znamená a že to je hrozná drbačka, ale nic jiného ti nezbývá.
Přeji hodně zdaru.
Tokarev
Příspěvky: 50
Registrován: 13 srp 2017, 13:17
Bydliště: Mělnik

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od Tokarev »

Tak už vím v čem byl problém, na dynamu sem si nastavil asi větší vůli na zubech a nedostatečně dotah objimku a po prudkém přidání se nejspíš dynamo pootocilo a tím se prastavalo točit ,takže jsem vůli snížil a pořádně dotahnul, dynamo sice jako hvizda hučí ale funguje dobře zatím, ještě dotaz ohledně relatka ave ,ve vysokých otáčkách mě to přes něj dobiji i 9mozna i více V , je to tak správně?? Myslel jsem si že má nějak udržovat kolem 7v
lenoch
Příspěvky: 81
Registrován: 14 kvě 2017, 18:38
Bydliště: Kosmonosy

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od lenoch »

Tak ja uz vim s cim problem urcite nemam - dynamo. Mel jsem ho u autoelektrikare na kompletnim mereni, a vysledek je "funguje". Budu teda dal hledat v elektroinstalaci (nejaky podelany kkontakty). Dale tam mam 1 rok stary rele od AEV. Jak ho dokazu v domacich podminkach zmerit? Jsem elektrikar neodbornik a jako vybavu mam zkousecku a multimetr.
Uživatelský avatar
fapeko
Příspěvky: 1262
Registrován: 19 zář 2011, 15:41
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od fapeko »

Základ je new. elektroinstalace s ukostřením všech spotřebičů,rele AEV,repasované dynamo.
Pokud to pořád nepujde doporučuji požádat manželku,nebo někoho kdo vás má vlné zuby už aby vám strčíl vaše "pazury" do svěraku,dotáhl a ješte k tomu vzal nějaké težší kladivo a dokonala užitečnou věc ,protože ta elektrika a věci k ní spojené jsou opravdu jednoduché a zvládne to každy z nás kdo má ukončené vzdělání .
U lenocha bych to viděl na volné kontakty(relé,spínačka,atd.) pokud si nevyskratoval elektroniku........
Dněpr moto servis Ostrava
Opravy motocyklů M72,Dněpr,Ural
604 910 545
fapeko@seznam.cz
lenoch
Příspěvky: 81
Registrován: 14 kvě 2017, 18:38
Bydliště: Kosmonosy

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od lenoch »

Elektroinstalace je nova ted v zime, AEV relatko je rok stary (jeste v zaruce). Loni to jezdilo v poho, letos najeto ca 500km bezproblemove az pak se to zacalo podelavat po ceste domu z chaty.
Zkouknu urcite vsechny kontakty, to je jasny :D ale v autoelektrice tvrdili ze i relatko se obcas podela, tak jestli s tim mate nekdo zkusenost. Treba to rusky puvodni zlobilo dost, proto jsem sel do toho od AEV ;)
Jinak ta elektrika je na tom vcelku jednoducha, to je pravda... Ale obcas me proste prekvapi :lol:
host
Příspěvky: 307
Registrován: 01 bře 2011, 08:51
Bydliště: Pardubice

Re: K-750 dobijeni

Nový příspěvek od host »

AEV od prvního nasazení do dnes (= několik let) - nevím, co je regulátor. Dtto původní dynamo 6V - dlouhé.
Dněpr MT12
Honda CM400T
Honda XBR 500
ČZ 175/1938
JČZ 150
...a další stvůry
Odpovědět