Linky

Diskuze o čemkoliv
Pravidla fóra
Přátelská diskuze o čemkoliv. Žádná tématická omezení.
Uživatelský avatar
Mira3.0.9
Příspěvky: 285
Registrován: 20 led 2011, 22:25
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Linky

Nový příspěvek od Mira3.0.9 »

zdravím všechny.Dělal jste si někdo sám linky?Viděl jsem nalepovací,ale nelibí se mi.Chtěl bych si je udělat normálně barvou.Máte nějakou techniku,nebo zpusob?Na videu z fabriky je ta pani co to kresli od ruky,ale na to teda nemam :D. Líbily by se mi černe do te kombinace s modrou.Ale bohužel se musim drzet origionalu.
Ural M66 rv.1972
bez hnané sajdy.
Uživatelský avatar
arno77
Příspěvky: 453
Registrován: 01 kvě 2011, 20:27
Bydliště: Opavsko

Re: Linky

Nový příspěvek od arno77 »

Ahoj,
když jsem si nechával dělat lak na svou jawu kývačku, lakýrník dělal i linky. Protože mě to osobně zajímalo jakým způsobem je dělal, zeptal jsem se ho na to. Myslel jsem že používá takzvaného linkovače, taková věcička která funguje na podobném způsobu jako injekční stříkačka, to znamená, že má válec, do kterého se nalije hustá barva a na píst se jako u té stříkačky tlačí prstem, barva se tak přivádí na konec, kde je umístěno vroubkované kolečko, po kterém barva při otáčení stéká rovnou na kýženou plochu. Podle šířky kolečka = šířka linky, ve výbavě je jich několik, včetně dvoukoleček k tvorbě dvoulinek (např u BMW) Tyto liknovače vyrábí v Anglii firma Beugler již od roku 1934 a stojí okolo 5ti tisícovek.
http://www.autolaky-airbrush.cz/eshop/0 ... UGLER.html
Nicméně lakýrník povídal, že linky dělal pomocí samolepící papírové pásky, kterou nalepil na sklo v délce cca metr - podle požadované délky linky-zhruba, pak vzal pravítko a perořezem nařezal proužky o tloušťce cca 5mm. ty se pak nalepí na požadované místo dvě vedle sebe s mezerou a ta se jednoduše štětečkem vyplní hustší barvou, poté se pásky ihned sloupnou, poněvadž by se osycháním barvy nevytvořila ostrá linka. Tento postup je popsaný i z obrázkem v knize Renovace a opravy motocyklů, 3. vydání. ;)
Jinak ty nalepovací linky, to je děs :-)
M-72
Uživatelský avatar
bobanbob
Příspěvky: 251
Registrován: 28 led 2011, 23:09
Bydliště: Okres Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Linky

Nový příspěvek od bobanbob »

páskou to dělají jen jelita co linky neumí a hlavně je to poznat .
Uživatelský avatar
arno77
Příspěvky: 453
Registrován: 01 kvě 2011, 20:27
Bydliště: Opavsko

Re: Linky

Nový příspěvek od arno77 »

to bobanbob:
Tak nám prozraď jak se to dělá podle tebe.. Klidně sem hoď tip.
Docela by mě ten tvůj způsob zajímal, jak je děláš ty, když profíkům lakýrníkům kteří dělají linky mezi dvěma páskama říkáš, že jsou jelita.
Ve skutečnosti, kdo si dá záležet a má trošku grif, tak linka udělaná mezi páskami vypadá dobře a že já hned tak něco nepochválím ;)
M-72
Uživatelský avatar
Honda Wanderer
Příspěvky: 391
Registrován: 21 zář 2011, 07:55
Bydliště: kde končej brambory a začíná víno

Re: Linky

Nový příspěvek od Honda Wanderer »

Zatím jsem linky nedělal, ale chystám se na ně. Po tom, co jsem vyčetl různé recepty a metody na různá kolečka a nalepování pásků, vycházím z předpokladu, že ty správné linky mají být takové, jak se dělaly. Dalo mi to chvilku shánění, ale pořídil jsem základ, sadu linkovacích štětců, byly poslány z USA, cena cca 500Kč. Jsou to tři štětce různé šířky s extrémě jemným a dlouhým chlupem. Nevím, které zvířátko přišlo o srst, ale ten chlup je opravdu jemňoučký. Myslím, že mám ruku vycvičenou z modelářství, tak uvidíme. Říkám si, když to zvládly ty ženské ve fabrice, tak to snad zvládnu taky. Jak budu mít výsledek, dám vědět. Objednávali mi je v jednom dobře zásobeném obchodě s barvy laky. Po mém dotazu se prodavač trochu podivil, ale objednal je s tím, že už je chtěl kupovat, ale bál se, že mu budou ležet na regále. V podstatě čekal na druhého takového blázna. :D
Don't give in without the fight!
drumbas
Příspěvky: 382
Registrován: 26 bře 2011, 11:38
Bydliště: okoli ostravy

Re: Linky

Nový příspěvek od drumbas »

no ja si dělal linky sam
a to tak že sem si sehnal linkovaci štětce ruznych velikosti čisla vam ted z hlavy neřeknu ale za 4kusy sem nedal ani200kč
no a pak sem zkoušel techniku no da to zabrat aby se ruka netřepala tak mě napadlo udělat si kopito to je takovy pomocnik že vam todrži stale stejnou vyšku od plochy blatniku a do boku taky samo že je to na šroubkach takže se stim da pohybovat jak dostran tak vyškově a jednoduše tam připevnite štětec ten namočite do řidši barvy a jen držite sklon a linka je na světě
ale neni to i tak zase jednoduch chce to cvik
nevim jak zde vložit obrazek jinak bych to nafotil
Uživatelský avatar
bobanbob
Příspěvky: 251
Registrován: 28 led 2011, 23:09
Bydliště: Okres Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Linky

Nový příspěvek od bobanbob »

arno77 píše:to bobanbob:
Tak nám prozraď jak se to dělá podle tebe.. Klidně sem hoď tip.
Docela by mě ten tvůj způsob zajímal, jak je děláš ty, když profíkům lakýrníkům kteří dělají linky mezi dvěma páskama říkáš, že jsou jelita.
Ve skutečnosti, kdo si dá záležet a má trošku grif, tak linka udělaná mezi páskami vypadá dobře a že já hned tak něco nepochválím ;)
mno pro mě je hezká linka udělaná štětcem.
linky páskou beru tak na nějakým autě .. a pokud nejsou zalakovaný tak se hranka najde vždycky .

na veterána jedině linkovací štětec .. ty viditelný přechody když se namáčí štětec a také né vždy dokonale rovné linky.
ty dokonale rovné a pravidelné od pásky jsou tak na bilboard .

když vidím nedokonalou linku kterou si někdo dělal sám tak klobouk dolu . ale pásky jsou pro akrylové rádoby mistry lakýrníky .. .
Uživatelský avatar
arno77
Příspěvky: 453
Registrován: 01 kvě 2011, 20:27
Bydliště: Opavsko

Re: Linky

Nový příspěvek od arno77 »

Tak na tuto možnost dělat linky původní metodou linkovacími štětci jsem dočista zapoměl!! Samozřejmě toto je způsob a dokonce metoda jakou se dělaly kdysi, ale nevím jestli bych se odvážil takto linkovat (např nádrž a složitější tvarové plochy, rádiusy atd), to je všechno krásné ale chce to zkušenosti aby to vypadalo. Když tohle někdo svede, tak opravdu klobouk dolů. ;)
M-72
NIGHT EAGLE

Re: Linky

Nový příspěvek od NIGHT EAGLE »

Ural linkuje štětci i dnes. Je to patrné z dokumentu o irbitské továrně.
Milan
Příspěvky: 6
Registrován: 05 čer 2011, 19:26

Re: Linky

Nový příspěvek od Milan »

Už ne. Na jarním srazu byl letos Ural Retro ještě vonící novotou a linky už měl taky udělané jen nalepenou bílou páskou.
Ural Retro Solo
Uživatelský avatar
Mira3.0.9
Příspěvky: 285
Registrován: 20 led 2011, 22:25
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Linky

Nový příspěvek od Mira3.0.9 »

http://youtu.be/UsTIMxeO_ng tomu říkam borec:-))
Ural M66 rv.1972
bez hnané sajdy.
Dneprstein
Příspěvky: 612
Registrován: 21 led 2011, 12:28

Re: Linky

Nový příspěvek od Dneprstein »

Tak ten to má dobře v paži.... :shock: ;)
Uživatelský avatar
Jirka-MT9
Příspěvky: 871
Registrován: 08 úno 2011, 02:07
Bydliště: Janovice nad Úhlavou

Re: Linky

Nový příspěvek od Jirka-MT9 »

Tady není co dodat. Škoda že nejsme otrokáři, hned bych si ho koupil. :D Smekám a hluboce se klaním.
Uživatelský avatar
veverka
Příspěvky: 536
Registrován: 14 led 2011, 22:10

Re: Linky

Nový příspěvek od veverka »

O srst přijde většinou veverka, kuna, lasice a podobný zviřátka.
Jinak ten Ind je dost dobrej :shock: Věřím, že třeba v Jawě šlo linkování taky pěkně od ruky, když to někdo dělá dnes a denně. Všimněte si, jak drží štětec, opírá si ruku o nádrž a jede to na málo tahů, aby linka nebyla rozechvělá. Dobrá inspirace na vlastní linky :-)
Jinak jsem někde zaznamenala, že se dá použít nějaký fix na linkování, ale nějak tenhle hovor prošel jedním uchem tam a druhým ven, takže už zas nevím, co přesně to bylo a kde se to dá sehnat...
белка
"hydroveverka"
Vici
Příspěvky: 264
Registrován: 25 úno 2011, 00:16

Re: Linky

Nový příspěvek od Vici »

Většinou i dnes se dají v pohodě sehnat lidi co linkovat umí ... písmomalíři. Nebo jsem kdysi viděl takový přípravek na linkování. Dala se do takové nepatrné nádobky barva, která máčela vyměnitelné kolečko (podle šířky linky) kterým se malovala linka. Stačilo si pak linku předkreslit třeba liháčem a pak to tímto přípravkem obtáhnout. A vypadalo to jako od štětce...
M-72, 1952
Odpovědět