Linky

Diskuze o čemkoliv
Pravidla fóra
Přátelská diskuze o čemkoliv. Žádná tématická omezení.
host
Příspěvky: 307
Registrován: 01 bře 2011, 08:51
Bydliště: Pardubice

Re: Linky

Nový příspěvek od host »

"Linkovací" fix je popisovač Paint Marker. Cena okolo 50 - 70,- Kč, dělá se v různých barvách. Spoečené nevýhody jsou snadná smývatelnost barevné stopy benzínem a dalšími rozpustidly, dále malá šířka stopy, nic moc kryvost některých odstínů a také to, že se na něj musí docela tlačit, aby se stlačením špičky otevřel výtok barvy do hrotu. Dělal jsem s tím a nedoporučuju.
To druhé je jiné kafe - linkovací strojek Beugler, docela drahá záležitost. Základní sada stojí řádově nekolik tisíc, lze sehnat v některých tuning či airbrush shopech. Pár nadšenců si to vyrobilo i doma. Osobně jsem to v ruce nedržel, jen výsledky práce. Více informací lze nalézt třeba na www.veteranforum.cz.
Dněpr MT12
Honda CM400T
Honda XBR 500
ČZ 175/1938
JČZ 150
...a další stvůry
Uživatelský avatar
Honda Wanderer
Příspěvky: 391
Registrován: 21 zář 2011, 07:55
Bydliště: kde končej brambory a začíná víno

Re: Linky

Nový příspěvek od Honda Wanderer »

Teda dlouho mi trvalo (hodně dlouho), než jsem přišel na ten grif, hustotu, složení barvy, správný technologický postup, ale funguje to! 8-) Už jsem to chtěl skoro vzdát a někam odvézt, ale nakonec každou další linku jsem dělal mnohem rychleji a lépe než tu předchozí.
Don't give in without the fight!
Jirka-hk
Příspěvky: 171
Registrován: 07 bře 2011, 10:17
Bydliště: Hradec Králové

Re: Linky

Nový příspěvek od Jirka-hk »

Aloha...
Tak se PROSÍM trošku rozepiš, ať to nekončí tím, že to jde...
Jinač Pěkná práce...
DNĚPR 11-1974, DNĚPR19-1993,3ks M72-????, a spousta dalších samohybných vejhyklů
Uživatelský avatar
Honda Wanderer
Příspěvky: 391
Registrován: 21 zář 2011, 07:55
Bydliště: kde končej brambory a začíná víno

Re: Linky

Nový příspěvek od Honda Wanderer »

Co cheš rozepisovat, jak moc tlačit, či jak má být hustá barva? Prostě akorát, :D to poznáš podle chování štětce, někdy se to už moc patlá, jindy moc roztéká... Základ je kvalitní štětce, optimálně namočeno a pevná ruka. Povrch musí být vyzrálý, aby se to dalo utřít, co se nepovede. A zkoušet a trénovat tak dlouho, dokud nebude výsledek dle představ. Trénoval jsem prvně na plechu, pak jsem si cvičně olinkoval blatník jedné "spotřební" panelky, pak jsem šel trénovat linkování na popelnici a nakonec jsem zkusil tohohle Pava. Jenže každej ten povrch se chová trochu trochu jinak, má to jiné tření... Nebýt té spousty leteckých modelů, co mám za sebou a které jsem všechny natíral štětcem, tak si na to asi netroufnu... Přidám ještě takové zjištění, nejde to opravit, nijak doladit, domalovat, vypadá to blbě, nedá se to nijak "doškrabat" apod. Prostě ta linka musí být napoprvé přesně jak má být, pokud to není ono, tak utřít ředidlem a udělat znova. Ale dá se napojit, pokud to napojování není na každém druhém centimetru. ;) Dneska se ještě pustím do víka, to jsem si nechal nakonec. Jednak je víc vidět a jsou tam složitější zatáčky. :D Trošku mi to připomínalo střelbu, je to i o psychice. Jak je člověk v pohodě, tak má prostě hned jistější ruku. :)
Skoro bych řekl, že na jednu motorku to ani nemá cenu. Když vezmu, co stála barva, štetce, ředidlo a navíc je to spousta času, tak je jednodušší si to nechat nalinkovat. Ale já se to prostě chtěl naučit a udělat si to původním postupem (čímž netvrdím, že teď to umím).
Don't give in without the fight!
Jirka-hk
Příspěvky: 171
Registrován: 07 bře 2011, 10:17
Bydliště: Hradec Králové

Re: Linky

Nový příspěvek od Jirka-hk »

Zajímalo by mě spíš, jaké používáš štětce- na konkrétní šířku linky... před lety jsem linkoval několik motocyklů a na štětce jsem použil po vyskoušení všeho možného vlasy mladší sestry (bylo jí 5 let a bránila se :twisted: )
naštěstí pro to měly rodiče pochopení... stačil pramínek a dýlka cca 5cm a pak jak píšeš experimenty s barvama. Nejlíp mě vyšla na bílou modelářská humbrolka ředěná terpentýnem a na zlatou jsem měl z pián (petrof) bronzový prach s olejovým lakem. Měl výhodu že to šlo dohušťovat, při chybě to šlo dobře dolu a neleptalo to podklad a po uschnutí to nešlo ničím dolu.. a rádiusy jsem si olepil cca centimetr vedle eletrikářskou páskou, která mi vedla ruku. Jedna linka při troše cviku se dá zvládnout, ale dvě vedle sebe (bmw) tak to je pěknej voser...
Co jsi zkoušel za barvy???
-Dnes jsou jiné možnosti a opavdu se mi nechce nikoho připravit vo pačes. (zas tak dobře to s tím nešlo)...
Potřebuji inspiraci... Dík
DNĚPR 11-1974, DNĚPR19-1993,3ks M72-????, a spousta dalších samohybných vejhyklů
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Linky

Nový příspěvek od Davy »

kdyz koupis linkovaci stetec, tak je taky z vlasu, akorat ten nekdo za ne dostane zaplaceno ;)
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Uživatelský avatar
Honda Wanderer
Příspěvky: 391
Registrován: 21 zář 2011, 07:55
Bydliště: kde končej brambory a začíná víno

Re: Linky

Nový příspěvek od Honda Wanderer »

Výrobce štětců nevím (někde v USA), velikosti byly 00, 0, 1. Osvědčil se mi ten nejtenčí, ale na širší linky zase ten nejširší, chce to vyzkoušet, jak se to chová. Ony štětce vypadají docela tlusté, ale linku dělají tenkou. Jinak jsou ještě šikmo sestřižené, jakoby do špičky. Z vlasů určitě nejsou, tohle je nějaká jemnější srst. Barvu jsem prvně zkoušel syntetiku, pak použil zlatou Hammerite. Dělalo se s ní dobře, ale myslím, že nemá takovou trvanlivost, možná by chtěla přelakovat. Tohle byl akrylát, základ stříbrná, do toho hnědá se žlutou a přisypal jsem zlatý prášek (ten jsem sháněl hodně blbě). Ředěno acetonem. Na vedení, místo pravítka jsem taky použil pásku, viz foto. Pak už stačilo akorát hlídat, jestli jsem v prostředku mezi páskama.
Don't give in without the fight!
Uživatelský avatar
čurda
Příspěvky: 18
Registrován: 01 zář 2012, 21:52
Bydliště: Třebovětice

Re: Linky

Nový příspěvek od čurda »

linky dělám na různé stroje už nějakej pátek a pomáhám si při tom el. izolačkou( narozdíl od papír. pásky je pružná) ale i tak to chce cvik a trpělivost...
Jirka-hk
Příspěvky: 171
Registrován: 07 bře 2011, 10:17
Bydliště: Hradec Králové

Re: Linky

Nový příspěvek od Jirka-hk »

Takže barva je opravdu lidová tvořivost. Ten zlatej prášek používaj trhovkyně na barvení všeho možnýho na velikonoce, dušičky, vánoce...
Používaj ho i sklárny- V petrofu se používal na rámy pijan a na nápisy (loga). Je s ním docela sranda, protože ať se snažíš sebelíp, je všechno zlatý :lol:
čurda.:Nemyslel jsem že vybarvuji mezeru mezi el. páskami, ale že si jí lípnu vedle a používám jí jako vodítko pro ruku.Celkem nezáleželo, jak byla nalepená- nebarvím podle ní,takže mi pod ní nemá co zatýct, Vona mi totiž bez vodítka ruka tak nějak trošku nevedla a linka byla jak když blije hrbatej...
DNĚPR 11-1974, DNĚPR19-1993,3ks M72-????, a spousta dalších samohybných vejhyklů
Uživatelský avatar
Honda Wanderer
Příspěvky: 391
Registrován: 21 zář 2011, 07:55
Bydliště: kde končej brambory a začíná víno

Re: Linky

Nový příspěvek od Honda Wanderer »

Jo, zlatej prášek seženeš. Ale kilovku za cca 1000Kč. Já jsem sehnal nějakou letitou rezavou plechovku.

V podstatě, když se to shrne, vezme se štětec a udělá se čára. :D
Don't give in without the fight!
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Linky

Nový příspěvek od Davy »

Tu zlatenku meli jeste donedavna v drogerii v Modrym Pavilonu v Krci na sidlisti. Takova oranzovobila krabicka a v ni dve flasticky, lak a prasek. Stribrenka to samy, akorat krabicka byla sedobila. Mozna to tam jeste maj.
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Uživatelský avatar
Honda Wanderer
Příspěvky: 391
Registrován: 21 zář 2011, 07:55
Bydliště: kde končej brambory a začíná víno

Re: Linky

Nový příspěvek od Honda Wanderer »

Jo, pro tu jsem šel do drogerie taky. Už se to nevyrábí...
Don't give in without the fight!
drumbas
Příspěvky: 382
Registrován: 26 bře 2011, 11:38
Bydliště: okoli ostravy

Re: Linky

Nový příspěvek od drumbas »

ja sem si linky dělal taky sam chtělo to cvik
a slunce podklad musi byt teply tak akorat
udělal sem si kopito
to mi nedovolilo uhnout
koupilsem si linkovaci štětce
v ostravě v šagalu maji tam zkoro všechny
cenově vyšli dobře
ale nedavno sem dělal štětec z maliřske štětky ta co ma ty dlouhe chlupy
ustřih sem jeden pramen ovazal šnurkou a zkouška byla na plech a světe div se ono to jde a to ani nemusite davat pozor na rovinu
ta se děla sama
pokud se zrovna přiliš neklepete
barvu sem použil obyčejnouna okna
maci

Re: Linky

Nový příspěvek od maci »

arno77 píše:Ahoj,
když jsem si nechával dělat lak na svou jawu kývačku, lakýrník dělal i linky. Protože mě to osobně zajímalo jakým způsobem je dělal, zeptal jsem se ho na to. Myslel jsem že používá takzvaného linkovače, taková věcička která funguje na podobném způsobu jako injekční stříkačka, to znamená, že má válec, do kterého se nalije hustá barva a na píst se jako u té stříkačky tlačí prstem, barva se tak přivádí na konec, kde je umístěno vroubkované kolečko, po kterém barva při otáčení stéká rovnou na kýženou plochu. Podle šířky kolečka = šířka linky, ve výbavě je jich několik, včetně dvoukoleček k tvorbě dvoulinek (např u BMW) Tyto liknovače vyrábí v Anglii firma Beugler již od roku 1934 a stojí okolo 5ti tisícovek.
http://www.autolaky-airbrush.cz/eshop/0 ... UGLER.html
Nicméně lakýrník povídal, že linky dělal pomocí samolepící papírové pásky, kterou nalepil na sklo v délce cca metr - podle požadované délky linky-zhruba, pak vzal pravítko a perořezem nařezal proužky o tloušťce cca 5mm. ty se pak nalepí na požadované místo dvě vedle sebe s mezerou a ta se jednoduše štětečkem vyplní hustší barvou, poté se pásky ihned sloupnou, poněvadž by se osycháním barvy nevytvořila ostrá linka. Tento postup je popsaný i z obrázkem v knize Renovace a opravy motocyklů, 3. vydání. ;)
Jinak ty nalepovací linky, to je děs :-)
Viki
Příspěvky: 125
Registrován: 22 led 2013, 17:43
Bydliště: Brno, Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Linky

Nový příspěvek od Viki »

Já dělal linky na Jawce pomocí elektrikářské izolačky, hned jak jsem to tam natřel tak jsem pásku sundal aby ty okraje nebyly tak ostrý, šlo to celkem rychle a řek bych že je to lepší než ty nalepovcí linky. Ale ruční linka je prostě klasika vo tom žádná :) a pár lidí to ještě pořád dělá. Barvičku jsem kupoval v Hornbachu (Brno), měli tam zlatou, zlatou bronz a stříbrnou. Všechno už namíchaný v plechovičce. Pár fotek mám na jawamanii pod nickem "vikibrno".
Na ten linkovací štětec se taky chystám asi to bude chtít pár panáků :) a dá se to údajně udělat i proužkem papíru, no chce to experimentovat.
Ural 750 "Ranger"
Jawa 353 + PAV
ČZ 487 - armádní verze
Jawa 555 vrakůvka :)
Odpovědět