První spam

Připomínky, dotazy, chyby.
Pravidla fóra
Záležitosti ohledně tohoto fóra
Uživatelský avatar
Míra
Příspěvky: 270
Registrován: 15 led 2011, 00:50
Bydliště: klec u třeboně

První spam

Nový příspěvek od Míra »

Tak už se nám tu objevil první spam, už sme slavný.
Dněpr 11 solo/side
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: První spam

Nový příspěvek od Michal »

Zatím nevím, zda se jedná o robotický spam, co prolomil capcha obrázkový kód, nebo zda je ten spam umísťován za podpory nějakých chudých placených zoufalců (proti nim se nedá obrázky bránit). Co jsem smazal já, mělo IP adresu z Ruska.
Až budete nějaký další spam mazat, klikněte nejdřív na otazník a pošlete mi IP adresu odesilatele. Chci zjistit, zda to pochází z nějakého úzkého rozsahu IP adres (pak by to mělo lidskou podporu), nebo z celého světa (pak by to bylo robotizované). V prvním případě to vyřeší zablokování rozsahu IP adres, v druhém případě bych musel zapnout schvalování příspěvků od neregistrovaných.
Nebo udělat nějakou modifikaci, aby místo obrázku byla nějaká otázka, na kterou dovede správně odpovědět jen česky mluvící člověk.
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Uživatelský avatar
Jirka-MT9
Příspěvky: 871
Registrován: 08 úno 2011, 02:07
Bydliště: Janovice nad Úhlavou

Re: První spam

Nový příspěvek od Jirka-MT9 »

Já bych se přimlouval za schvalování příspěvků od neregistrovaných, případně příspěvky omezit pouze pro registrované, tak jak to je na jiných fórech.
Uživatelský avatar
Míra
Příspěvky: 270
Registrován: 15 led 2011, 00:50
Bydliště: klec u třeboně

Re: První spam

Nový příspěvek od Míra »

michal: v moderátorským panelu vidíš ip adresy přízpěvků co sem odstranil já, stejně tak já vidím ip těch, co jsi odstranil ty. to by neměl bejt problém, ne? jinak ohledně otázky. co použít třeba něco jako " Doplntě přísloví: "kdo jinému _____ kopá,sám do ní padá." ". na to nebudou mít šanci ani s překladačem.
Dněpr 11 solo/side
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: První spam

Nový příspěvek od Michal »

Míra> V moderátorském logu vidím IP adresy těch, co ten zásah (smazání) provedli. Je to kontrola, zda někdo nezasahuje přihlášen za moderátora odjinud. IP adresy a vůbec jakékoliv informace o příspěvku nebo tématu jsou smazáním nenávratně odstraněny z databáze.
A k těm otázkám, ano, to jsem měl na mysli, něco co nikdo bez zdejší kultury nedokáže pochopit.

Jirka-MT9> Omezit příspěvky pouze na registrované bych nechtěl, odradilo by to občasné uživatele, kteří sem zavítají zřídka a neradi se registrují kvůli jednomu dotazu. Také se nerad někde registruji, pokud se tam chci třeba jen jednou zeptat. Schvalování moderátorama je již přijatelnější, ikdyž to neregistrovaného trochu mate, že se jejich dotaz neobjeví ve fóru hned. To trochu zmírní dostatek moderátorů.
Moderátorské oprávnění můžu udělit každému, koho trošku známe a kdo trochu hoví počítačům, aby tu nenadělal omylem spoušť. Fórum zálohuji nepravidelně, v průměru jednou měsíčně, proto by obnovení hodně promazaného fóra znamenalo velký návrat do minulosti. Zálohování je sice velmi snadné, ale provádí se ručně, ne automaticky :-) Musím se kvůli tomu přihlásit jako administrátor. Hosting sice pro účely selhání HW zálohuje denně, ale k jeho zálohám nemám přístup.

Moderátorské pravomoci jsou:
Úpravy příspěvků jakéhokoliv uživatele (používám k upřesnění názvů témat v inzerátech - např. přejmenování tématu "prodám" na "prodám zadní tlumiče K750").
Mazání libovolných příspěvků a témat.
Přesuny témat mezi sekcema.
Případné schvalování příspěvků.
Udělování postihů - zákaz přístupu - konkrétním uživatelům, nebo na IP adresy. (zde musím teprve nastavit, které uživatele nelze postihnout/smazat, jinak mi třeba Míra může nastavit zákaz přístupu a já se ani jako administrátor ke správě fóra nedostanu :-D )

Pravomoci administrátora jsou pak tak nebezpečně silné, že je raději nemám nastaveny na účet, ze kterého do fóra lezu jako uživatel. Přihlašovací údaje pro administrátora a k hostingu časem předám vybraným lidem, aby bylo možné fórum udržovat i v případě, že by se mi něco ošklivého stalo, nebo že bych na delší dobu někam odjel.
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Uživatelský avatar
Míra
Příspěvky: 270
Registrován: 15 led 2011, 00:50
Bydliště: klec u třeboně

Re: První spam

Nový příspěvek od Míra »

Michal: jasný, už sem na to taky koukal. tenhle spam byl nějakej americkej, reklama na "clear skin".
Dněpr 11 solo/side
Uživatelský avatar
Němec
Příspěvky: 336
Registrován: 15 led 2011, 08:32
Bydliště: Horní Dolní
Kontaktovat uživatele:

Re: První spam

Nový příspěvek od Němec »

já smazal dva tři tuším co forum je. myslel jsem, že tohle je běžný plevelení fora, tak jsem to ani nijak neřešil.
Ural Ranger 2008, 22tis km
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: První spam

Nový příspěvek od Michal »

Zatím to vše vypadá na jednu IP adresu 188.143.232.55. Snad už se mi ji povedlo správně zabanovat. IP adresy v C-čkovém rozsahu 188.143.232.xx a 188.143.233.xx patří ruské firmě registrované na Britských Pannenských ostrovech, připojeno přes vyššího providera v St.Peterburgu (RU).
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Uživatelský avatar
Míra
Příspěvky: 270
Registrován: 15 led 2011, 00:50
Bydliště: klec u třeboně

Re: První spam

Nový příspěvek od Míra »

no uvidíme. další co by šlo, kdyby se dali tyhle příspěvky zkrejvat, protože jestli to dělá člověk, minimálně mu překazíme radost tím, že příspěvek tu moc dlouho nevydrží. když ho člověk nahlásí, tak se vlastně nic nemění, furt je vidět. a třeba vzhledem k tomu, že v době toho spamu tu byl zároveň google bot, kterej vlastně hlavně indexuje odkazy, aby sme se pak neobjevovaly v hledání kraviny ve spojitosti s fórem.
Dněpr 11 solo/side
Uživatelský avatar
Němec
Příspěvky: 336
Registrován: 15 led 2011, 08:32
Bydliště: Horní Dolní
Kontaktovat uživatele:

Re: První spam

Nový příspěvek od Němec »

teda...to prostý mazání je mnohem rychlejší a jednodušší - studium obrazové návodky nechám na ráno :D
Ural Ranger 2008, 22tis km
Uživatelský avatar
Míra
Příspěvky: 270
Registrován: 15 led 2011, 00:50
Bydliště: klec u třeboně

Re: První spam

Nový příspěvek od Míra »

no vypadá to děsivě, ale po chvíli v tom člověk dostane cvik a půjde to :-)
Dněpr 11 solo/side
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: První spam

Nový příspěvek od Michal »

Obrana proti spamu pomocí otázky funguje, ale protože spamové roboty vyvíjejí chytří lidé a dávají si s tím dost práce, není úplně bezproblémové vymyslet otázku, která by byla neprůstřelná pro velmi dobrého robota a zároveň dost snadná i pro nejméně bystrého uživatele. Současná narážka na pověst o Horymírovi každému nedocvakne.

Abych objasnil její divnou formulaci, přiblížím, jak spamový roboti fungují. V zásadě kombinují všechny dostupné metody a mají dostatek výkonu pro tisíce pokusů.
1.krok: Robot pošle celou otázku do vyhledávače a následně do odpovědi postupně nasype vše co mu vyhledávač na první (nebo několika) stránce vyplivne.
2.krok: Tupé lámání - robot postupně cpe do odpovědi všechny kombinace písmen do určité délky, nebo slova ze slovníků.
3.krok: Tématický - robor nacpe do odpovědi vše co najde na úvodní stránce fóra.
4.krok: Sociální metoda - robot vyhledá na fóru všechny řetězce připomínající email adresu (cokoliv@cokoliv.cokoliv) a na všechny nalezené rozešle předpřipravenou srdceryvnou žádost o pomoc s otázkou. Většinou ji protáhne google translatorem do jazyka fóra, což mu sežerou jen ti nejhloupější, ale už jsou roboti, co maj připravený univerzální dotaz v několika jazycích ve slušné jazykové kvalitě. Cokoliv jim příjde emailem zpět, nasypou jako odpověď na otázku. Proto nikomu nikdy nenapíšu odpověď přímo, ale jen mu napovím.

Oproti velmi sofistikovaným robotům stojí primitivní program fóra, který si neumí vyzobnout správnou odpověď inteligentně, ale tupě porovnává řetězec na úplnou shodu se správnými odpověďmi, které tam musím mít ve všech tvarech, v jakých by je tam uživatel mohl napsat.

Dobrá otázka musí vypadat následovně:
Musí mít jednoslovnou odpověď, kterou není logické psát v jiném než prvním pádu.
Odpověď nesmí najít google.
Musí být odolná proti tupé metodě - mít dostatek písmen, z toho alespoň jedno české (háček, čárka), které mezinárodní roboti neznají.
Musí být odolná proti slovníkové metodě - nebýt ve slovníku základních slov.
Odpověď nesmí být slovem hojně používaným na tomto fóru.
Musí být odolná i proti "biorobotům" - čmoudům z třetího světa, co za pár dolarů denně opisují obrázky a luští dotazy google translatorem.
Měla by být snadná i pro málo bystrého uživatele.

Napadá vás nějaká pěkná?
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Uživatelský avatar
Jirka-MT9
Příspěvky: 871
Registrován: 08 úno 2011, 02:07
Bydliště: Janovice nad Úhlavou

Re: První spam

Nový příspěvek od Jirka-MT9 »

:D Truhlářský výraz pro čelo šuplíku. :lol: (je to málo obvyklá zdrobnělina slova čelo)
Uživatelský avatar
bobanbob
Příspěvky: 251
Registrován: 28 led 2011, 23:09
Bydliště: Okres Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: První spam

Nový příspěvek od bobanbob »

a co takhle pila ocaska " fušvanc" :D
Uživatelský avatar
Davy
Příspěvky: 805
Registrován: 20 črc 2012, 09:23
Bydliště: Lovosice a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: První spam

Nový příspěvek od Davy »

Bydliště Pražského démona, čtvrť :)
Davy
Dněpr MT11 r.v.2001
davidovo.hys.cz
Odpovědět