Bezpečnostní vratné lanko

Pochlubte se svými zlepšováky. Nebo zde hledejte inspiraci.
Pravidla fóra
Pochlubte se svými úpravami, vychytávkami, doplňky. Diskutujte o úpravách, nad jejichž provedením si lámete hlavu.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1122
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Bezpečnostní vratné lanko

Nový příspěvek od Michal »

Plynové lanko se může zaseknout. Zvláště když má v cestě nešikovný rozdělovač lanek.
Neděje se to u šoupátkových karburátorů, ty mají silnou vratnou pružinu. Neděje se to moc u Bingů, ty mají také silnější vratnou pružinu. Zato Keihiny mají pružinu slabou.
Jeden válec se už zasekl asi každému, oba naráz vzácně. Zaseklý plný plyn může být v některých situacích nebezpečný. Pokud tam máte zrovna jedničku, motor velmi dobře táhne. Než se nadějete, dojde vám co se děje a vymáčknete spojku, uplyne i několik vteřin. Už za vteřinu vás ale motor natlačí do křoví, stromu nebo v nejhorším případě do okolostojících lidí, neboť řidítka jsou při plném plynu jen na ozdobu, nebo abyste se měli čeho držet, rozhodně nezatáčí.

Většina motorek má proto vratné lanko. Když silou zavřete plyn, lanko silou zavře karburátory. Keihiny jsou na to uzpůsobené, proto mají obousměrnou kladku a stačí jim slabá vratná pružina. Jen se v Irbitu/Linzi/Redmondu neobtěžovali se zpětným lankem.
Plynová rukověť Domino na Uralech má také záchyt pro zpětné lanko. Domeček přepínačů je jednolankový, ale jeho odlitek je univerzální. Pouze tam nevyfrézovali vstup pro zpětné lanko. Pro jeho dodatečnou instalaci tedy není nutné měnit domeček přepínačů, stačí vyvrtat díru a vyříznout závit M10x1.25 - stejné polojemné stoupání jako mají běžná motocyklová zrcátka. Stačí tedy koupit druhou sadu plynových lanek a závitník, úprava je snadná a za chvíli hotová. Viz fotky. Ideální by bylo zafrézovat dosedací plochu pro kontramatku bovdenu, ale nemám na to doma vhodný nástroj.
Doporučuji vám tuto úpravu povédst včas, ne až když musíte vyklepávat plechy jako já.
Přílohy
lanka1.jpg
lanka2.jpg
lanka3.jpg
lanka4.jpg
lanka5.jpg
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Odpovědět