Dněpří převodovka na URALA

Pochlubte se svými zlepšováky. Nebo zde hledejte inspiraci.
Pravidla fóra
Pochlubte se svými úpravami, vychytávkami, doplňky. Diskutujte o úpravách, nad jejichž provedením si lámete hlavu.
Uživatelský avatar
krmec
Příspěvky: 66
Registrován: 18 srp 2013, 14:42
Bydliště: Zbraslav

Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od krmec »

Zdravím Pánové.
Potřeboval bych poradit.
Mělo by cenu vyskoušet dněpří převodovku na uralu zdůvodu zpomalení jedničky v terénu :?:
Neskoušel se někdo tímto zabývat.
Rád si vyslechnu všechny názory. :)
Díky KRMEC
Ural Ranger Urban Camo .Dněpr MT10
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od Michal »

Myslím, že smysl by to mělo. Zvláště když úprava není tak složitá - upravit centrovací výstupky skříně a o 15mm zkrátit kardanovou hřídel.
Pomalejší jednička u některých provedení je jen jedno plus. Za mnohem větší přínos považuji krásné snadné řazení Dněpří převodovky. Uralí, alespoň s ruskými koly, řadí naprosto tragicky, úplně nejhůř z čehokoliv s čímž jsem měl tu čest. To je důvod, proč o Dněpří převodovce uvažuji do budoucna, až mi ta Uralí umře.
A teď k nevýhodám: Je jedna zásadní - kde/jak sehnat Dněpří převodovku, které se dá dlouhodobě věřit, na kterou se lze spolehnout? V sólovce mi Dněpří převodovka funguje bezchybně už 30.000km. Ale to je solovka, sajda ježděná v terénu je jiná zátěž. Někteří se v nich hrabou dost často. Děsím se, když jsem viděl jakou převodovku koupil Petr přes Fapeka. Měla být dobrá funkční, přitom polovina dílů byla zralá do šrotu. Zde je asi jediná výhoda Uralí převodovky - ač chodí hrozně, je spolehlivá. Zuby ječí, na volnoběh chrastí, ale po 30.000km věčného dhrnutí zubů při řazení pořád ještě zubové spojky vypadají dobře.
A vyrábět si převodová kola? To by si je člověk mohl udělat rovnou do Uralí převodovky, jen zubové spojky udělat takové jako jsou v té Dněpří. Neznám nikoho, kdo by měl přístup k mašinám a možnosti si to udělat. Nechat si to vyrobit by stálo hroznou raketu.
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Uživatelský avatar
krmec
Příspěvky: 66
Registrován: 18 srp 2013, 14:42
Bydliště: Zbraslav

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od krmec »

Zdravim panove,
Jelikož mi odesli ložiska v převodovce na URALU 750 toto téma je v tuto chvýli pro mě aktualní. :P
Jasně jsem se rozhod že budu překopávat a zkracovat 1.rychlost možná i druhou. Pokud by se někdo chtěl k teto akci připojit vyšlo by to nakonec levněji. Jedná se o lidi kteří by chtěli skráítit převody na rozjezdy do kopce a v terénu. Výroba převodovky bude levnjší pro více lidí, tak se ptám jestli se někdo nechce přidat a podílet se na vývoji.
Prosím dejte vědet.Nejedná se o žádný závazek. Já do toho jdu na 100% ať s Váma nebo bez Vás. Krátka jednička je skrátka v terénu nevihnutelná :ugeek: Budu se snažit to vykoumat a domluvit tuto zimu.Dekuji za názor a případne připomínky. TYDLYPÝPOVE ZBRASLAV. :D
Ural Ranger Urban Camo .Dněpr MT10
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od Michal »

Rozhodně mě to zajímá. Nicméně nevidím způsob, jak to udělat aniž by bylo nutné vyrobit vstupní hřídel, která u Urala obsahuje ozubení prvních 3 kvaltů. Moje převodovka už silně hučí a chrastí (najeto téměř 40.000km), takže generálka bude stejně potřeba.

V kazdém případě doporučuji pečlivě porovnat s rozebranou Dněpří převodovkou a vyzkoumat, v čem je ten rozdíl, proč Dněpří převodovka řadí tak krásně hladce, zatímco Uralí tak hrozně mizerně.
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
Uživatelský avatar
Ivo
Příspěvky: 258
Registrován: 20 led 2011, 17:30
Bydliště: Nový Hradec Králové

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od Ivo »

O pomalejší jedničku bych měl taky zájem :) Kdyby byla ještě i rychlejší čtyřka... Byla by to velká paráda.
Ural Ranger 750
M-72-je a bude ;)
Bylo: K-750, Dněpr- MT13,Mt-16,MT-11,Ural 650 solo,Ural M66
Uživatelský avatar
krmec
Příspěvky: 66
Registrován: 18 srp 2013, 14:42
Bydliště: Zbraslav

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od krmec »

Včera jsem tu převodovku rozhodil a zrychlit čtyřku by neměl být problém.Jenom je potřeba vědět jakou máš převodovku protože já mám už HERCOGY a nevím jestli tam není rozdíl. :)
Dneska odpoledne jedu za odborníkem a ten bude mít poslední slovo jestli jsou ty úpravy vůbec možný a popřípadě za jakých podmínek. ;)
Ural Ranger Urban Camo .Dněpr MT10
Uživatelský avatar
krmec
Příspěvky: 66
Registrován: 18 srp 2013, 14:42
Bydliště: Zbraslav

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od krmec »

Zdar Panové.
Tak převodovka jde předělat bez problémů. :D :D
U jedničky se musí vyrobit nová hřídel a dvě další kola jedničkový a zpátečka . Takže jednička by stála okolo 10 000 Kč.
Co se týče zrychlení čtyřky tak je to o výrobě dvou nových kol a to je bez problémů cena by byla okolo 1500 Kč za kolečko.
Je to na vás kdo se připojí a půjde do toho se mnou. :) Realizace je možná jen mezi listopadem a prosincem :!:
Tak a jenom se domluvit o kolik tu jedničku zkrátit jestli na 9 zubů nebo až na 8 zubů na hřídeli. Já osobně jsem pro
8 zubů kvůli terénu a možná o kousek pohnout i s dvojkou. :?:
Co se týče té rychlejší čtyřky tak já jsem pro to aby zůstala tak jak je protože s naloženou motorkou i malej kopec je problém a já nejsem dálniční typ. :| Vyřešila by to pětka ale ta se do téhle převodovky nevejde. :!:
Do listopadu moc času není tak projektujte a pište budu rád za každou radu. :P
Uvidíme se v Rozhraní. :D
Uživatelský avatar
rohlik
Příspěvky: 66
Registrován: 24 led 2012, 19:43
Bydliště: Kostelec nad Orlicí

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od rohlik »

Doplnil bych že tato úprava se stahuje na převodovku Herzog. Ruská převodovka má jiné zubové spojky a kolečka by byly podstatně složitější na výrobu (Herzog má ledvinky a kolečka na jehlách). Jinak je to velmi zajímavý projekt.
URAL 750 2WD
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 1123
Registrován: 14 led 2011, 21:43
Bydliště: Károv, Středočeský kraj

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od Michal »

Starší varianta Uralu 650 měla taky kameny a díry. Já mám ruskou variantu převodovky Ural 750, tedy zubové spojky automobilového typu. Upgrade na Herzog za raketu nikdy dělat nebudu, to raději několikrát vyměním vnitřnosti převodovky (nové pochybného původu stojí 4 litry, tedy kvalita obdobná originálu).

Já bych tedy ideálně potřeboval jeden kvalt navíc pod současnou jedničku a další navíc mezi jedničku a dvojku :-) Ale zpátky do reality - byl bych spíš pro 8 zubů, tedy zhruba 20% pomalejší.

Rychlejší čtyřku nechci, spíš pomalejší. Ural 750 má maximální výkon v 7000 otáčkách odpovídající zhruba 140km/h, tedy v rychlosti, které běžně nedokáže vytáhnout, leda z kopce. Dosažitelná maximální rychlost je tedy zbytečně nižší, protože při ní motor nemá maximální výkon. Kromě toho na současnou čtyřku se špatně jezdí v obci 50.
Nicméně s tím bych se vůbec nedělal, ta mi za to nestojí.

Otázka, jak se to má s ostatními kvalty? Na Herzogu je i dvojka součástí hřídele, na ruské variantě dokonce i trojka. Má Herzog a ruská varianta stejnou geometrii zubů? Tedy zda by byly kompatibilní původní kola na výstupní hřídeli?

A doplňující otázka, neuměl by ten člověk i kuželové soukolí? Tam by šly o 10-15% pomalejší všechny kvalty a nejspíš by to bylo i levnější.
By my deeds I honor him, flat twin.
Michal "Potápka" :-)

Днепр 650 Молодежный Чоппер (КМЗ-8.157.022) 2002г.
Урал 750 Спортсман (2WD) 2005г.
František Buřval
Příspěvky: 77
Registrován: 11 úno 2013, 18:39

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od František Buřval »

převodovku z dněpra tam nasad jede se sní parádně ,dej tam taky kardan ,jedničku mam 8zubů ale 4ku to chce rychlou když tak zavolej 603501989 po telefonu ti toho řeknu víc ,do dněpra jsem dal motor s urala 750 zatím najeto 500km ,výfuk zůstal a kaburátory mám pekary 68 překvapilo mě jak to jede od spodu ,budu skoušet orig. kar.až příjdou trysky ,zatím velká spokojenost s jízdou
František Buřval
Příspěvky: 77
Registrován: 11 úno 2013, 18:39

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od František Buřval »

tak jsem včera rozebral převodovku z urala ,1-10zubů 2-stejná jak dněpr 3 a 4 ozub větší ,modul je stejný ,kola jsou stejně široký plus mínus nějaká desetina ,zuby na řazení jsou na uralu silnější ale objímka z dněpra tam sedí ,předělávat pomalou jedničku na tomhle typu přev.nemá cenu ,ta dněpří to vydrží
Uživatelský avatar
krmec
Příspěvky: 66
Registrován: 18 srp 2013, 14:42
Bydliště: Zbraslav

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od krmec »

Čau kluci.
Konečně se nám podařilo vyrobit 9-ti zubou jedničku na převodovku Herzog.
Trvalo to déle než jsem předpokládal, ale nakonec to dopadlo. Jednička byla 10-36 a nyní 9-37.
Výroba koleček a hřídele stála 14.000,- a 4 jízdy do Českych Budejovic a 18h na telefonu. :roll:
Je to na dlouhý lokty takže pokud má někdo zájem dodám kontakt, ale neručím za termín dodání.
Teď bude následovat testování.Určitě se ozvu jak to dopadlo. :D
Přílohy
prevodovka 016.jpg
prevodovka 017.jpg
prevodovka 018.jpg
Ural Ranger Urban Camo .Dněpr MT10
Uživatelský avatar
krmec
Příspěvky: 66
Registrován: 18 srp 2013, 14:42
Bydliště: Zbraslav

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od krmec »

Tak nastal čas vyhodnotit provoz devíti zubové jedničky. :P
Na první dojem to ani není poznat ale jen do té doby dokud nevjedu do terénu.Motorka proplouvá terénem neuvěřitelnou lehkostí hlavně pokud je plně naložená.Letošní Geocachigrally v Rumunsku převodovka zvládla na výbornou.
Ozubení jsem kontroloval po ujeti 1500 km poprvé a po dalších 7000km a opotřebeni ozubení odpovídá ujetým km.
Rád bych poprosil Dněpráka aby napsal svoje hodnocení na tuhle úpravu :)
Právě se chystám na předělání další převodovky. Pokud by měl někdo další zájem tak se ozvěte . :)
Krmec :D
Ural Ranger Urban Camo .Dněpr MT10
Uživatelský avatar
Dněprák
Příspěvky: 631
Registrován: 25 led 2011, 06:15
Bydliště: Litoměřice

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od Dněprák »

S pomalou jedničkou jsem najezdil o něco méně než Martin a zatím jsem na rozdíl od něj žádný vyložený extrém v terénu nejel. Ale pokud mohu porovnat některé terénní úseky, které jsem jel na původním převodu a potom na pomalé jedničce, tak je to znát. Konkrétně loňský výjezd na Babiny , kdy to nevyjela ani jedna jednokolka bez pomoci , tak ten jsem jel tak zlehka s mírným plynem a celkem se dala dobře hledat cesta kudy jet mezi šutry.
Vzhledem k tomu, že nejsem žádný extra terenní závoďák, klidně bych bral ještě pomalejší. Jak psal Martin, že krásně proplouval terénem, já bych se klidně tím terénem pomalu plížil.
Ještě chci porovnat ten krpál na Dlouhý vrch. Tam jsem to vyjel s Dněprem, ale už to bylo dost na hraně.
Uživatelský avatar
krmec
Příspěvky: 66
Registrován: 18 srp 2013, 14:42
Bydliště: Zbraslav

Re: Dněpří převodovka na URALA

Nový příspěvek od krmec »

Zdravím Panové.
Rád bych uzavřel objednávku na výrobu pomalé jedničky do převodovky HERCOG.
Pokud má někdo zájem ozvěte se do 12.12.2016
Díky Krmec. :lol:
Ural Ranger Urban Camo .Dněpr MT10
Odpovědět